Cięcie laserem

­W drodze ze szkoły wybrałyśmy się na zakupy. Wybrałyśmy trasę nowo wybudowaną ulicą pełną gablot zewnętrznych, informujących o propozycjach i zmianach jakie mają się wydarzyć w naszym mieście. Gabloty były piękne: kolorowe, odziane we wzorki, wręcz artystyczne, zawarte w środku informacje też nie należały do zwykłych. Dotyczyły co prawda wydarzeń w mieście, ale nie takich, których można by się było tam spodziewać. Otóż, podeszłam do najbliżej stojącej, informacja w środku mówiła, że niedługo w naszym mieście odbędzie się wystawa pt „Historia Techniki” na której przedstawione będą dzieje technologii cięcia materiałów. Dziwne. Po co to komu? Długo się zastanawiałam… Ale ciekawość zwyciężyła – parę dni później dałam się namówić i odwiedziłam wraz z…  kolegą – studentem politechniki gliwickiej omawianą wystawę . I spotkała mnie miła niespodzianka. Wystawa była bardzo ciekawa!

Miałam wrażenie, że chodziliśmy po ekspozycji  tak już pół godziny, tymczasem gdy spojrzałam na zegarek, okazało się, że nie minęło pół dnia! Mój kolega z zapałem komentował kolejne stanowiska, na których w obrazowy sposób przedstawiano historię techniki i rozwój technologii obróbki materiałów, począwszy od epok prehistorycznych*, a skończywszy na najnowocześniejszych technologiach** cięcie laserem, cięcie wodą, kształtowania blach i wielu podobnych.  Mój przyszły inżynier był wręcz zafascynowany tą podróżą po kartach historii technicznych wynalazków, a ja o dziwo również dałam się ponieść  jego emocjom – po prostu świat techniki mnie zaciekawił, a nie należę do osób obeznanych w tym temacie. Następnym razem zabiorę go na wystawę biżuterii – może on również zauważy piękno fascynującego połączenia kamienia i metalu – mojej ulubionej dziedziny techniki 😉 .

* Najstarsze świadectwa działalności technicznej człowieka pochodzą z czasów prehistorycznych. Z tych najdawniejszych czasów mamy relatywnie dużo śladów owej działalności. Pierwszymi jej przejawami są najprostsze narzędzia kamienne pochodzące sprzed 2,5 mln lat. Około 600 tys. lat temu upowszechniły się pięściaki – uniwersalne narzędzia kamienne, oraz drewniane oszczepy służące do polowania. W tym czasie zaczęto też używać ognia co było rewolucyjną zmianą w dziejach. Dzięki wykorzystaniu ognia można było przekształcać różne materiały, wzrosły możliwości przetrwania./źródło = wikipedia.pl /
** CIĘCIE LASEREM
stanowi nowoczesną metodę obróbki o zbliżonych parametrach wymiarowych do standardowej obróbki mechanicznej. „Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości.” W zależności od stosowanego urządzenia (przede wszystkim jego mocy) cięcie przeprowadza się na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji. Do największych zalet procesu cięcia laserem należy niewątpliwie doskonała jakość gotowych elementów oraz krótki czas samego procesu cięcia ( co naturalnie wiąże się z obniżeniem kosztów usługi ).
CIĘCIE WODĄ
to użycie strumienia wody (cieczy lub mieszanki cieczy i materiału ściernego o bardzo wysokim ciśnieniu) do przecięcia materiału. Niewątpliwą zaletą tego procesu jest ekonomia użytkowania, elastyczność, niesamowita precyzja oraz bezodpadowość. W procesie tym można również sterować technologicznymi parametrami końcowymi produktu ( jak np. gładkość ). Warto zaznaczyć, że jest to unikalna metoda, w której nie występuje oddziaływanie cieplne (brak naprężeń, idealna powierzchnia krawędzi ciętych…)
/źródło =budexpert.com.pl/

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Cięcie laserem, 7.0 out of 10 based on 3 ratings

2 thoughts on “Cięcie laserem

 1. ADAM pisze:

  To nie najnowocześniejsze sposoby dzielenia materiału. Jest jeszcze cięcie plazmą…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. admin pisze:

  O cięciu (a także cięciu plazmą) przeczytaj tu :
  http://ciecielaserem.info/plazma/

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.