Lakiery przemysłowe Gliwice

Ogólnie mówiąc lakiernik samochodowy zajmuje się malowaniem pojazdów. To jednak niezbyt precyzyjna i niedokładna definicja. Chcąc uczynić ją bardziej rzetelną należy doprecyzować, że jego praca polega na przeprowadzaniu remontów i renowacji poszczególnych powierzchni nadwozi samochodowych. Jak sami rozumiecie – pomalowanie pojazdu w całości nie byłoby zbyt mile widziane przez kierowcę, który oddał swój ukochany wóz do warsztatu 😉 .  Tak więc lakiernik oprócz oczywistych umiejętności, odpowiedniego miejsca pracy, potrzebuje ofiarę – samochód do pomalowania lakierem, lakier samochodowy Gliwice  i… urządzenia do malowania (np. pistolet lakierniczy) . Rodzaje lakierów samochodowych:

  • materiał podkładowy – przygotowuje powierzchnię do przyjęcia kolejnych warstw
  • warstwa malarska – nadaje kolor
  • materiał nabłyszczający – zabezpiecza poprzednie warstwy oraz wydobywa głębię koloru

Lakiernik rzadko ma za zadanie pomalowanie całego samochodu (tę czynność najczęściej wykonuje się w fabrykach pojazdów ). Najbardziej powszechna praca dla lakiernika to naprawa lakiernicza. Uszkodzenia nadwozia w wyniku stłuczek czy zarysowań wymagają kontaktu z tym zawodowcem. Musi on zatem opanować także trudną sztukę wyrównywania nadwozia (często pofałdowanego po naprawie blacharskiej) przy pomocy mas uszczelniających ( materiały ściernepasty polerskiesilikonypistolety lakierniczetaśmy, materiały maskujące ) oraz szpachli i polerowania. Na takie uzdatniane blachy należy potem wielokrotnie nakładać lakier.  Pamiętajmy również, że bardzo często zdarza się, iż samochód trzeba po części rozmontować w celu oczyszczenia z brudu i rdzy lakierowanych części i zabezpieczenia przed nieplanowanym lakierowaniem pozostałych (np. lamp, siedzeń). Tak więc widać , że w dobie dynamicznego rozwoju motoryzacji i związanych z nim „zdarzeń drogowych” w postaci stłuczek, całusów, kolizji, otarć itp. lakiernik będzie miał zapewnioną ciągłą i stosunkowo opłacalną pracę.

Jak zostać lakiernikiem ( na podstawie www.zawodowe.com):

Warunkiem, który stawia się kandydatom na lakierników jest posiadanie przynajmniej wykształcenia podstawowego (do rocznika 1985) albo gimnazjalnego (od rocznika 1986). Jednak pracodawca na pewno bardziej przychylnym okiem spojrzy na absolwenta zasadniczej szkoły zawodowej o profilu samochodowym niż na takiego, który zakończył swoją edukację na najniższym poziomie. 
Poza tym nauka w samochodówce połączona jest z praktyką w zakładzie lakierniczym, odbywaną pod okiem doświadczonego fachowca. Po pierwsze pozwala to nabyć niezbędne umiejętności, po drugie jest okazją na zdobycie stałej pracy, ponieważ warsztaty często zatrudniają najzdolniejszych praktykantów. Nauka w samochodowej zawodówce kończy się egzaminem czeladniczym przed komisją egzaminacyjną. Chcąc zostać lakiernikiem można też wziąć udział w kursie organizowanym przez zakłady szkolenia zawodowego w całym kraju. Jednak kurs to nie to rzecz jasna nie to samo co trzyletnia szkoła.
Najwyższym stopniem w hierarchii zawodowej jest mistrz. Aby nim zostać należy najpierw przejść etap ucznia pomocnika, potem czeladnika i przez 8 lat praktykować w warsztacie. Mistrz szkoli młodych pracowników, dlatego musi posiadać przeszkolenie pedagogiczne i potwierdzenie kwalifikacji przed komisją w Izbie Rzemieślniczej.

Do otworzenia warsztatu lakiernictwa samochodowego potrzebne są:

  • odpowiedni sprzęt
  • lokal przystosowany do rodzaju działalności
  • odpowiednie umiejętności
  • działalność gospodarczą
  • pozytywna decyzja Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego

 

Firma 2k colorlakiery Gliwice specjalizuje się w zaopatrzeniu warsztatów lakierniczych na terenie Polski we wszelkie maszyny i urządzenia do wyposażenia lakierni. Jesteśmy przedstawicielem włoskiej firmyFRANCHI & KIM w dziedzinie farb przemysłowych i antykorozyjnych, oraz współpracujemy z takimi firmami jak SPIES HECKERMULTICHEM3M, Polifarb Dębica. Pozwala to zaoferować naszym KLIENTOM bardzo szeroki katalog produktów.

44-100 Gliwice ul. Skowrońskiego 23 ( zobacz mapę>> )

tel/fax 231 94 38 info@k2color.com.pl

dział przemysłowy 301 01 91

dział samochodowy 331 01 28

Krystian Jeszka – specjalista ds. techniczno-handlowych 602 353 852 kj@2kcolor.com.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Lakiery przemysłowe Gliwice, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.