Pozycjonowanie jako reklama w internecie

  • Ile właściwie kosztuje coraz bardziej popularna usługa pozycjonowania w internecie?

  • Co to w ogóle jest pozycjonowanie i czy na prawdę działa?

  • Jaki wpływ będzie miał fakt wypozycjonowania mojego serwisu  na realny obrót i zyski mojej firmy?

  • Czy są rodzaje działalności gospodarczej, gdzie pozycjonowanie się nie opłaca?

  • Jakie profile firmy nie mogą się wręcz obejść bez zabiegów SEO ?

Początek mojego felietonu zaczynam od samych pytań, które mimo rozwoju rynku SEO (optymalizacji stron WWW pod kątem wyszukiwarek online) i coraz większej ogólnodostępnej bazy materiałów i informacji, nadal zadają mi moi klienci, znajomi, lub koledzy z branży…Pozycjonowanie jako reklama w internecie jest coraz bardziej popularne. Stąd wniosek i odpowiedź na 2 pytanie – musi działać 😉 O wiele trudniej odpowiedzieć mi na pytanie 3. Fakt, istnieją branże , w których można mówić o szybkich i wymiernych korzyściach, które czerpie się  z wypozycjonowania swojego serwisu i oferowanych usług (poprzez frazy kluczowe ).  Ale biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju reklamy internetowej, jakoś nie przychodzą mi do głowy przykłady braku opłacalności SEO na potrzeby działalności usługowych, przemysłowych itp. W końcu każda branża ma konkurencję, a jej marketingowe pokonanie to fundament finansowego sukcesu ( a o cóż innego chodzi … ). Podobnie trudno jednoznacznie określić pozycjonowanie cennik. Najczęściej firma pozycjonująca ustala takowy na początku działalności, ale jakieś sztywne ramy w tym temacie nie istnieją z prozaicznej przyczyny.

Otóż pracę pozycjonera, jego efekty i realne sukcesy można ocenić w kontekście od trudności fraz kluczowych w połączeniu ze stopniem optymalizacji pozycjonowanego serwisu. Co za tym idzie, im większa trudność, tym większa opłata za wiedzę i pracę włożoną w usługi SEO.  Stąd też wszelkie tabelki, wykazy, cenniki  sprawdzają się jedynie w najłatwiejszych zapytaniach, które można jakoś „wyskalować”, znając efekt / nakład pracy i środków. Zaś frazy o wysokiej konkurencji ( ilość odpowiedzi na zapytanie w wyszukiwarce ) , lub profesjonalnie pozycjonowane przez inne SEO to całkiem inna bajka i należy je poddać indywidualnej analizie. I tu odpowiedź na pierwsze pytanie – cena usługi pozycjonowania zależy bezpośrednio od indywidualnej analizy stopnia trudności danej kampanii promocyjnej, ilości fraz kluczowych, którymi klient jest zainteresowany, oraz okresu współpracy. Przypominam , że po okresie kampanii wstępnej (uzyskanie płatnych wyników w TOP 10 wyszukiwarek) następuje okres „utrzymania pozycji”, gdyż rezygnacja usługi SEO w momencie bardzo wysokich notowań swojego serwisu WWW w wyszukiwarkach może spowodować tylko jedno… Szybką stratę pozycji w wyniku tak zwanego „braku utrzymania pozycji”. I w tym właśnie przypadku również można pokusić się o ewentualne tabelki / cenniki utrzymania pozycji w TOP google etc. Przykłady znajdziecie w podanym prze ze mnie linku.

Reasumując, jedynym skutecznym sposobem określenia kosztów kampanii reklamowej w internecie jest wycena indywidualna przez specjalistę SEO, inne mogą służyć wyłącznie do szacunków na poziomie zapytań do 1 miliona odpowiedzi, lub kwestii utrzymania pozycji  w indeksach wyszukiwarek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
Pozycjonowanie jako reklama w internecie, 7.0 out of 10 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.